حضور ۲۰ دانشگاه از ایران در رتبه‌بندی دانشگاه‌‌های جوان

دسته بندی ها : آسیا, آسیا, معرفی دانشگاه‌ها, وبلاگ 8 تیر 1399 sina seyyedi

نظام رتبه‌بندی تایمز فهرست دانشگاه‌های‌ برتر جوان با قدمتی زیر ۵۰ سال را منتشر کرد؛ در بین ۴۱۴ دانشگاهی که در این رتبه‌بندی حضور دارند، سهم ایران از دانشگا‌ه‌های جوان و برتر دنیا ۲۰ دانشگاه بوده است.

در بین ۴۱۴ دانشگاه که در این رتبه بندی حضور دارند، سهم جمهوری اسلامی ایران از دانشگاه های جوان و برتر دنیا ۲۰ دانشگاه بوده است. دانشگاه‌های حاضر در رتبه بندی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل (۷۴)، دانشگاه کاشان و دانشگاه یاسوج (۱۰۱-۱۵۰)، دانشگاه بین المللی امام خمینی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه صنعتی شیراز (۱۵۱-۲۰۰)، دانشگاه مازندران (۲۰۱-۲۵۰)، دانشگاه بوعلی سینا، دانشگاه گیلان، دانشگاه کردستان، دانشگاه سمنان (۲۵۱-۳۰۰)، دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، دانشگاه شهرکرد، دانشگاه صنعتی شاهرود، دانشگاه زنجان (۳۰۱-۳۵۰)، دانشگاه شاهد، دانشگاه شهید باهنر، دانشگاه یزد (۳۵۱-۴۰۰) و دانشگاه بیرجند، (۴۰۱+) می‌باشند.

لازم به ذکر است دانشگاه یاسوج، دانشگاه بین المللی امام خمینی، دانشگاه بوعلی سینا، دانشگاه کردستان، دانشگاه سمنان، دانشگاه شهرکرد و دانشگاه شاهد برای اولین بار در این رتبه بندی حضور داشته اند.

در جدول زیر عملکرد سالانه دانشگاه های کشور در رتبه بندی دانشگاه های جوان تایمز نمایش داده شده است. لازم به ذکر است از سال ۲۰۱۲ که این رتبه بندی آغاز شده تا سال ۲۰۱۶ دانشگاه صنعتی شریف در این رتبه بندی حضور داشت و از سال ۲۰۱۷ به علت اینکه قدمت این دانشگاه از ۵۰ سال بیشتر شد در این رتبه بندی حضور ندارد.

سال ۲۰۱۷

سال ۲۰۱۸

سال ۲۰۱۹

سال ۲۰۲۰

نام دانشگاه

۵۵

۶۶

۷۴

دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

   

۱۰۱-۱۵۰

۱۰۱-۱۵۰

دانشگاه کاشان

   

۱۰۱-۱۵۰

دانشگاه یاسوج

 

۱۵۱-۲۰۰

دانشگاه بین المللی امام خمینی

 

۲۰۱-۲۵۰

۱۵۱-۲۰۰

دانشگاه علوم پزشکی ایران

۱۰۱-۱۵۰

۱۰۱-۱۵۰

۱۰۱-۱۵۰

۱۵۱-۲۰۰

دانشگاه صنعتی اصفهان

 

۱۵۱-۲۰۰

۱۵۱-۲۰۰

دانشگاه صنعتی شیراز

 

۲۰۱-۲۵۰

۲۰۱-۲۵۰

دانشگاه مازندران

 

۲۵۱-۳۰۰

دانشگاه بوعلی سینا

 

۲۰۱-۲۵۰

۲۵۱-۳۰۰

۲۵۱-۳۰۰

دانشگاه گیلان

 

۲۵۱-۳۰۰

دانشگاه کردستان

 

۲۵۱-۳۰۰

دانشگاه سمنان

 

۲۵۱-۳۰۰

۳۰۱-۳۵۰

دانشگاه شهید مدنی آذربایجان

 

۳۰۱-۳۵۰

دانشگاه شهرکرد

 

۳۰۱+

۳۰۱-۳۵۰

دانشگاه صنعتی شاهرود

 

۲۵۱-۳۰۰

۳۰۱-۳۵۰

دانشگاه زنجان

 

۳۵۱-۴۰۰

دانشگاه شاهد

 

۳۰۱+

۳۵۱-۴۰۰

دانشگاه شهید باهنر کرمان

۱۵۱-۲۰۰

۳۰۱+

۳۵۱-۴۰۰

دانشگاه یزد

 

۳۰۱+

۴۰۱+

دانشگاه بیرجند

لازم به ذکر است که دانشگاه های بزرگ کشور همچون دانشگاه تهران، علوم پزشکی تهران، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه شیراز و دیگر دانشگاه هایی که در دیگر رتبه بندی های تایمز حضور داشته اند، دارای قدمتی بیش از ۵۰ سال هستند و لذا نمی توانند در رتبه بندی دانشگاه های جوان حضور یابند.

عملکرد کشورهای اسلامی در رتبه بندی دانشگاه های جوان تایمز ۲۰۲۰

سرپرست ISC در ادامه گفت: در رتبه بندی دانشگاه های جوان تایمز ۲۰۲۰، دانشگاه های ۱۷ کشور اسلامی حضور دارند که کشورهای ترکیه و ایران به ترتیب با ۲۳ و ۲۰ دانشگاه به لحاظ تعداد دانشگاه های حاضر رتبه های اول و دوم را دارند و کشور مصر با ۱۴ دانشگاه در رتبه سوم قرار دارد. به لحاظ رتبه دانشگاهی نیز دانشگاه الفیصل عربستان سعودی (۳۱)، دانشگاه خلیفه امارات متحده عربی (۴۷)، دانشگاه سابانچی ترکیه (۶۹)، دانشگاه قطر (۷۳) و دانشگاه نوشیروانی بابل (۷۴) به ترتیب رتبه های اول تا پنجم را در بین کشورهای اسلامی دارند. جدول زیر وضعیت دانشگاه های کشورهای اسلامی را در این رتبه بندی نشان می دهد.

رتبه‌بندی تایمز یکی از مشهورترین نظام های رتبه بندی بین المللی است که هر ساله دانشگاه های برتر دنیا را بر اساس ۱۳ شاخص عملکردی در قالب ۵ معیار کلی آموزش، پژوهش، استنادات، درآمد صنعتی و وجهه بین المللی جهت انجام مقایسه های جامع و متوازن مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار می دهد.

شاخص های رتبه بندی دانشگاه های جوان در تایمز

وزن معیار

معیار

شاخص

وزن شاخص

۳۰%

آموزش

بررسی شهرت: آموزش

۱۰ ٪

نسبت مدرک دکتری به تعداد اعضای هیأت علمی

۸ ٪

نسبت تعداد کل دانشجویان به اعضای هیأت علمی

۶ ٪

نسبت مدرک دکتری به کارشناسی ارائه شده توسط مؤسسه

۳ ٪

درآمد مؤسسه نسبت به تعداد اعضای هیأت علمی

۳ ٪

۳۰%

پژوهش

بررسی شهرت: پژوهش

۱۲ ٪

درآمد پژوهش

۹ ٪

تعداد مقالات منتشر شده به ازای اعضای هیأت علمی

۹ ٪

۳۰%

استنادات

تأثیر- میانگین تعداد استنادها به ازای مقالات منتشر شده،

۳۰ ٪

۲.۵ %

درآمد صنعتی

درآمد پژوهشی حاصل از صنعت (به ازای اعضای هیأت علمی)

۲.۵ ٪

۷.۵ %

وجهه بین‌المللی

نسبت اعضای هیأت علمی بین‌المللی به بومی

۲.۵ ٪

نسبت دانشجویان بین‌المللی به بومی

۲.۵ ٪

سهم مقالات منتشر شده مشترک با نویسندگان همکار بین‌المللی

۲.۵ ٪

در ارزیابی دانشگاه های جوان، جهت انجام بررسی های مطلوبتر، به شاخص های نظرسنجی شهرت دانشگاهی وزن کمتری اختصاص داده شده است. همچنین در رتبه بندی تایمز از سه منبع اطلاعاتی شامل ۱- اطلاعات حاصل از نظرسنجی ها، ۲- اطلاعات ارائه شده از سوی دانشگاه ها و ۳- اطلاعات پژوهشی دانشگاه ها در پایگاه استنادی اسکوپوس جهت محاسبه شاخص ها و نمرات بهره گرفته شده است.

در سال ۲۰۲۰ نیز دانشگاه علم و صنعت هنگ کنگ توانست برای سومین سال متوالی حائز عنوان برترین دانشگاه جوان دنیا شود. دانشگاه صنعتی نانیانگ سنگاپور، دانشگاه Paris Sciences and Letters – PSL Research University Paris فرانسه با یک رتبه صعود به ترتیب رتبه دوم دنیا و رتبه سوم دنیا را در این فهرست از آن خود کرده اند.

لینک خبر:
https://www.timeshighereducation.com/student/best-universities/best-young-universities-world

برای مشاوره رایگان و اطلاع از خدمات و پکیج‌های ما با واتساپ زیر در ارتباط باشید، برای ارتباط از طریق واتساپ اینجا کلیک کنید.

همچنین میتوانید با شماره زیر تماس حاصل کنید:

09036911939

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در ما

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

    متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

    لینک کوتاه :