توافق کشورهای اتحادیه اروپا بر سر توزیع پناهجویان

دسته بندی ها : وبلاگ, ویزا و اقامت 12 تیر 1401 nahid

کشورهای اتحادیه اروپا سرانجام بر سر اتخاذ سیاستی مشترک در مورد پناهجویان و سازوکاری که تقسیم پناهجویان راهی از دریای مدیترانه را امکان‌پذیر می‌کند توافق کردند. برخی کشورها این توافق را پیامی اشتباه دانسته‌اند.

    

در اصلاحات مربوط به سیاست مهاجران و پناهجویان در اتحادیه اروپا بعد از سال‌ها بن‌بست پیشرفت‌هایی به دست آمده است. نانسی فزر، وزیر کشور آلمان می‌گوید با همتایانش بر سر مکانیزمی برای توزیع پناهجویان راهی از دریای مدیترانه توافق کرده تا باری که بر دوش ایتالیا و یونان افتاده بود سبک‌تر شود.

طبق این توافق، کشورهای عضو اتحادیه اروپا دو راه دارند: یا پناهجویان را می‌پذیرند یا به کشورهایی که آن‌ها را می‌پذیرند کمک مالی می‌کنند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

فزر تخمین می‌زند که ۱۲ کشور حاضرند کسانی را که از طریق دریای مدیترانه وارد خاک اتحادیه اروپا می‌شوند بپذیرند. رومانی و بلغارستان را می‌توان در زمره این کشورها دانست.

آلمان نیز حاضر به پذیرش مهاجران رسیده از دریای مدیترانه است. اما این که دولت آلمان چه تعداد را دقیقا خواهد پذیرفت روشن نیست و قرار است در ۱۰ روز آینده بر سر آن تصمیم‌گیری شود.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

انتقاد اتریش

سازوکار مورد توافق کشورهای اتحادیه اروپا بر سر توزیع پناهجویان در حال حاضر به یک سال محدود خواهد شد.

دیپلمات‌ها می‌گویند، ممکن است بر اساس این مکانیزم تا ۱۰ هزار نفر در درون اتحادیه تقسیم شوند.

قرار است آلمان و فرانسه با هم حدود نیمی از این پناهجویان را که شامل حدود ۵ هزار نفر می‌شود بپذیرند. در روزهای آینده نشستی در این زمینه بین کمیسیون اتحادیه اروپا و فرانسه که در حال حاضر ریاست دوره‌ای اتحادیه را بر عهده دارد برنامه‌ریزی شده است.

وزیر کشور آلمان می‌گوید، تنها دو تا سه کشور به این مکانیزم همبستگی جدید واکنش منفی نشان داده‌اند. گرهارد کارنر، وزیر کشور اتریش خواستار نظارت بیش‌تر بر مرزهای خارجی اتحادیه شده و گفته است، حمایت از “اروپای باز” ارسال پیامی اشتباه به قاچاقچیان است.

این توافق به‌راحتی به دست نیامده است. در سال ۲۰۱۵ که تعداد زیادی پناهجو رهسپار اروپا شدند، لهستان، مجارستان و چند کشور، به‌ویژه در شرق اتحادیه اروپا حاضر به پذیرش پناهجویان سوریه و عراق نشدند.

اما با حمله روسیه به اوکراین، لهستان حاضر شد حدود سه میلیون اوکراینی را بپذیرد.

توافق به‌دست آمده نیاز به تدقیق دارد و فرانسه تلاش می‌کند تا آخر ماه ژوئن که دوران ریاست شش‌ماهه‌اش بر اتحادیه اروپا به سر می‌رسد توافق نهایی حاصل شده باشد.

کنترل مرزهای حوزه شنگن

در نشست وزرای کشور اعضای اتحادیه اروپا همچنین توافق شد که کنترل هویت، امنیت و سلامت در مرزهای خارجی این اتحادیه یکپارچه شود.

به گفته وزیر کشور آلمان، بناست اصلاحاتی در Eurodac یا پایگاه داده‌های ثبت‌شده پناهجویان صورت بگیرد.

کشورهای اتحادیه اروپا همچنین بر سر مقررات نوین کنترل مرزهای داخلی کشورهای حوزه شنگن نیز به توافق رسیدند. بر این پایه، کشورهایی که می‌خواهند کنترل‌های مرزی را برای مدتی طولانی انجام بدهند، باید به کمیسیون اتحادیه اروپا اطلاع داده و علاوه بر تعیین چارچوب زمانی کنترل‌ها را نیز توجیه کنند.

برای دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از خدمات و پکیج‌های اپلای در 24 ساعت شبانه روز میتوانید از طریق واتس‌اپ با ما در ارتباط باشید.

09036911938
09036911939

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در ما

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

    متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

    لینک کوتاه :